ÖNE ÇIKAN MASÖZ TERAPİSTLER

  Tüm masözleri görmek için tıkla  

Aromaterapi masajı koku alma duyunuzu harekete geçirmek ve refah duyunuzu artırmak için ılık uçucu yağlar kullanır. Yağlar cildinize masaj yapar, banyo suyuna düşürülür veya nefes almanız için diğer yağlarla veya buharla karıştırılır.

Aromaterapi masajı nedir ?

Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar, çiçekler, meyveler, ağaç kabuğu, ahşap, kökler, yapraklar, reçine, kabuk veya tohumlar olabilen ham bitki malzemesinden ekstrakte edilir. Sadece az miktarda uçucu yağ gereklidir, bu miktar jojoba, tatlı badem veya üzüm çekirdeği gibi daha fazla miktarda “taşıyıcı” yağ ile karıştırılır. Yaygın olarak kullanılan uçucu yağlar arasında papatya, lavanta, gül ve yasemin gibi çiçek yağları ve okaliptüs ve sandal ağacı gibi ağaçlardan ekstrakte edilen yağlar bulunur .

Aromaterapi, uçucu yağların kokusunun limbik sistemi tetiklediği temelinde çalışır: beynin duygu ile bağlantılı kısmı. Bu yüzden bir koku nasıl hissettiğinizi etkileyebilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Koku, hafızanızla da çalışabilen çok güçlü bir duygudur. Bazı kokular size olayları, insanları ve yerleri hatırlatabilir. Koku ayrıca sizi hatırladığınız şeyle ilgili nasıl hissettiğinize geri döndürebilir: duygusal hafızanız.

Uçucu yağların algılanan iyileştirici gücü aromaterapinin ana cazibesidir. Bu aynı zamanda kuşkucu için ana sorudur. Aromaterapinin etkinliği konusunda çok az bilimsel araştırma yapılmıştır. Temel zorluklardan biri, farklı kokuları içeren randomize çift-kör çalışmalar yapmanın neredeyse imkansız olmasıdır. Çalışmalar, lavanta ve biberiye stres hormonu kortizolü azalttığını göstermiştir (1), ancak duygusal, fiziksel veya ruhsal sağlığı geliştiren aromaterapi iddialarının çoğu bilimsel olarak test edilemez . Elimizdeki birçok insan bu alanlarda iyileştirmeler hakkında anekdot raporlar veriyor.

Aromaterapi masajının faydaları

Aromaterapi sıklıkla aşağıdakiler için kullanılır:

 • Stresi ve kaygıyı hafifletir
 • daha iyi uyumanıza yardımcı olur; uyumada (uykusuzluk) veya uykuda kalmada sorunlarınız olup olmadığı
 • rahatlamana yardım et
 • yorgunluğu veya ağrıyan kasları rahatlatmak
 • kronik ağrıyı yatıştırır
 • konsantrasyon.
 • Aromaterapi masajı, psikolojik refah için kısa vadeli faydalara ve kaygıyı azaltmada olumlu olmasa da olumlu bir etkiye sahip olabilir.

İstanbul aromaterapi masajı kalitesi değişir. Aromaterapi Konseyi tarafından akredite bir kolejde eğitim almış kalifiye bir pratisyen bulmanızı öneririz . İyi bir spa, orada çalışan terapistler hakkında bilgi vermekten mutluluk duyacaktır. Tıbbi geçmişiniz, herhangi bir cilt veya diğer durumlar veya alerjiler hakkında endişeleriniz varsa, ileride telefon etmek isteyebilirsiniz.

Bazı uçucu yağlar hamileyseniz veya emziriyorsanız veya varsa:

 • epilepsi
 • yüksek tansiyon
 • hipoglisemi
 • böbrek sorunları
 • son ameliyat
 • derin ven trombozu geçirdi.
 • Bazı ilaçlar ayrıca antibiyotikler, antihistaminikler, yatıştırıcılar ve anti-epileptik ilaçlar da dahil olmak üzere uçucu yağlardan etkilenebilir. Tedavinizi rezerve etmeden önce terapistinize danışın.

Bazı yağlar, özellikle turunçgil yağları (portakal, limon ve bergamot gibi) ultraviyole ışıkla reaksiyona girer ve cildinizin daha kolay yanmasına neden olabilir. Kendinizi güneşe maruz bırakmadan önce terapistinizden tavsiye isteyin.

Aromaterapi masajı nasıl yapılır ?

Seçtiğiniz aromaterapi tedavisine bağlı olarak, ne kadar veya ne kadar az giymek istediğinize karar verebilirsiniz. Uçucu yağlar lekelenebilir, bu nedenle eski kıyafetleri getirmek akıllıca olabilir.

Önceden ne yediğinizi ve içtiğinizi izleyin; adaçayı gibi bazı uçucu yağlar alkolle iyi gitmez ve hasta hissetmenize neden olabilir.

Tipik bir aromaterapi konsültasyonunun başlangıcında, terapistiniz tıbbi geçmişiniz, genel sağlık, diyet, uyku düzenleri ve yaşam tarzınızı soracaktır. Bu, hangi yağların sizin için en uygun olduğuna karar vermesine yardımcı olmak içindir. Aromaterapistler tıbbi tanı koymak için eğitilmemiştir.

Aromaterapi yağları seçtikten sonra, terapist onları bir “taşıyıcı” yağla (üzüm çekirdeği veya badem gibi) karıştırır, sonra karışımı hafifçe ısıtır. Yağa ısı eklemek cildinizin daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur.

Aldığınız tedaviye bağlı olarak, terapist yağı ellerinize, ayaklarınıza veya tüm vücudunuza masaj yapar. Masajınız pürüzsüz ve akıcı olacak , rahatlama ve sakinlik hissi vermek için tasarlanacaktır . Her seans size, sağlığınıza ve o anki ruh halinize göre düzenlenmiştir, bu nedenle her seans benzersizdir. Aromaterapi genellikle bir saat sürer, ancak ilk konsültasyonunuz daha uzun sürebilir.

Daha sonra, muhtemelen uzanıp bir süre güzel kokunun tadını çıkarmak isteyeceksiniz. Herhangi bir yere gitmeden önce dinlenmek için zaman ayırın . Kendinizi eve götürmek için bazı esansiyel yağlarla da tedavi etmek isteyebilirsiniz: onları banyolar, yağ brülörleri veya inhalasyon için kullanın.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir