ÖNE ÇIKAN MASÖZ TERAPİSTLER

  Tüm masözleri görmek için tıkla  

Spor masajı, bir sporcunun iyileşme süresini hızlandırmak ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olmak için çeşitli baskılar kullanır (genellikle daha derin, daha yoğun ve geleneksel masajdan daha yoğun odaklanır).

Spor masajı nedir ?

Birçok sporcu, tam bir antrenman programının sadece egzersizin değil, aynı zamanda düzenli masajı da içermesi gerektiğine inanmaktadır.

Her spor kas gruplarını farklı şekillerde kullandığından, nitelikli bir spor masaj terapisti kas ve iskelet sistemleri hakkında sağlam bir bilgiye sahip olacak ve her bir sporcu için tedaviyi uyarlayacaktır. Spor masajı genellikle İsveç masajı , derin doku , tetik noktası (miyoterapi), shiatsu , akupresür, sıkıştırma, çapraz lif ve lenfatik masaj da dahil olmak üzere diğer masaj terapisi stilleri ile desteklenir.

Spor masajı ne işe yarar?

Bir spor masajının bir atlet veya düzenli egzersiz yapan herkes için birçok faydası vardır. Bu olabilir:

 • kaslarını gevşet
 • yorgunlukla savaş
 • Eklemlerinizin etrafındaki şişlikleri hafifletir
 • vücudun daha hızlı iyileşmesi için dolaşımı ve bağışıklık sistemini güçlendirir
 • esnekliğinizi ve vücut gücünüzü geliştirin
 • kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı azaltın
 • dolaşımınızı ve lenf akışınızı artırın
 • yorucu bir egzersiz yaptıktan sonra daha çabuk iyileşmenizi kolaylaştırın
 • kaslardaki gerginlikten kurtularak daha fazla yaralanma olasılığını azaltın

Spor masajı, yumuşak doku veya kasın zayıf olduğu herhangi bir alan olup olmadığını görmek için vücudu okuyabilir ve parçalanmasını önlemek için güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

Bazı insanlar, spor masajının rekabetçi sporculara ekstra ‘avantaj’ sağlayabileceğine, vücudu daha hızlı şekillendirdiğine ve ağır egzersizlerden sonra iyileşme süresini azalttığına inanıyor.

Spor masajı, vücutlarını düzenli olarak zorlayıcı egzersizlerle iten kişilere yönelik olmasına rağmen, günlük Kay kayına da fayda sağlayabilir. Her zaman küçük çocuklarla koşuyorsanız veya fiziksel olarak zorlu bir işiniz varsa, düzenli bir spor masajı size yardımcı olabilir. Spor masajı genellikle doktorlar tarafından sırt veya kas gerginliğini tedavi etmek için veya yaralanan insanlar için bir rehabilitasyon programının bir parçası olarak reçete edilir.

Gitmeden önce

İstanbul spor masajı sizi rahatlatmak ve şımartmak için tasarlanmamıştır – amacı egzersizden sonra iyileşme sürenizi hızlandırmak ve gelecekteki yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, spor masajı sizi biraz yorgun veya ağrılı hissetmenize neden olabilir, bu nedenle bir süre sonra kendinize kolay gitmeyi planlayın.

Masajınıza kadar geçen saatlerde ağır bir yemek yemek ya da alkol içmek iyi bir fikir değildir.

Önlemler

Spor masajı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken çeşitli şeyler vardır. Aşağıdakilere sahipseniz önerilmez:

 • ateş veya herhangi bir enfeksiyon veya hastalık
 • herhangi bir açık yara, son morarma, kas yırtığı, burkulan bağlar, kontüzyonlar, chilblains veya yanıklar
 • ciddi tıbbi durumlar veya hastalıklar
 • cilt enfeksiyonu

Diyabetli biri için uygun olmayabilir, bu yüzden endişeleniyorsanız başlamadan önce terapistle konuşmanız gerekir. Hamileyseniz – veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız – terapistinize söylemelisiniz . Spor masajı, akut veya uzun süreli zihinsel sağlık problemleri olan kişiler için uygun olmayabilir.

Spor terapistleri, bir masajın müşterilerini ne zaman ve daha fazla zarar verip vermeyeceğini anlamak için eğitilirler. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, başka bir sağlık uzmanına yönlendirileceksiniz.

Bir spor masajından ne beklenir?

Spor masajında ​​kullanılan vuruşlar neredeyse her zaman kalbe doğru yönlendirilir, bu da kan ve lenf akışını arttırmak için tasarlanmıştır. Ancak terapistinizin bazen size ters yönde daha kısa vuruşlarla masaj yaptığını görebilirsiniz – bu kas liflerinizi germek için tasarlanmıştır.

Masajınız genellikle elin avuç içi ve parmaklarıyla yapılan çeşitli okşayarak hareketlerle (‘effleurage’) başlayacaktır. Bu, terapistinizin dokunuşuna alışmanıza, vücudunuzun dokularını ısıtmanıza ve kan akışınızı artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca terapistin başlangıçta herhangi bir hassas alanı tanımlamasına yardımcı olacaktır, böylece daha sonra daha az basınç uygulanabilir.

Daha sonra, daha derin dokular üzerinde çalışmak, sıvıları harekete geçirmek, kas liflerini germek ve gevşemeye yardımcı olmak için tasarlanmış ‘petrissage’ adı verilen bir teknik kullanacaklar.

Bundan sonra lezyonları ve hatta skar dokusunu parçalamayı ve kas liflerini ayırmayı amaçlayan ‘sürtünmeler’ tekniği gelir. Sürtünmeler rahatsız edici veya hatta biraz acı verici olabilir, bu nedenle terapistinize belirli bölgelere daha nazikçe gitmesini söylemekten korkmayın.

Bir spor masör, ihtiyacınız olan şeye bağlı olarak çeşitli teknikler kullanacaktır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir